Uzaktan Terapi

Uzaktan Online Terapi

Gelişen teknoloji ile birlikte eskiden yapılamayan birçok şey günümüzde çok rahat bir şekilde yapılmaya başladı. Bunlardan biri de online (internet üzerinden) terapi. Uzmanların internet uygulamaları üzerinden danışanlarına psikolojik destek ve danışmalık hizmeti sağladığı bu yöntem dünya üzerinde birçok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır. Online terapinin bir psikoterapi çeşidi olarak kabul görüp görmeyeceği konusunda tartışmalar olsa da geleneksel terapinin yerine asla geçemeyeceğini belirtmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

Online terapi de geleneksel terapi gibi gizlilik ilkesi esas olup görüşme yapan kişilerin yalnız olması ve planlanmış bir zamanda görüşme yapıyor olmaları son derece önemlidir. Bu görüşmeler genel olarak fiziksel sorunlar sebebi ile hareket kabiliyetini kaybetmiş ve ya mekansal anlamda birbirleri ile bir araya planlanan gün ve saatte bir araya gelmelerinin mümkün olmadığı durumlarda kullanılabilir. Ayrıca vücut disformik bozukluğu tanısı almış bazı hastalarda terapistleri ile aynı mekanda ve ya yüz yüze görüşme yapmak istedikleri için bu yönteme başvurulabilir.

Genel de Skype ve Whatsapp programları üzerinden kamera ve mikrofon desteği ile planlanan gün ve saatte görüşme sağlanmaktadır.